paszteciki z kapustą kiszoną i grzybami
na imprezę,  przekąski,  śniadanie i kolacja

Paszteciki z kapustą i grzybami

Paszteciki z kapustą i grzybami to nasza obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole. Takie paszteciki wyśmienicie smakują w towarzystwie barszczu czerwonego. Po upieczeniu są mięciutkie i bardzo puszyste. Paszteciki możemy zrobić z dowolnym farszem, ponieważ przepis na ciasto jest bardzo uniwersalny. Możemy zatem przygotować paszteciki z kapustą kiszoną i grzybami, z mięsem lub z pieczarkami. U nas w domu paszteciki goszczą na stole nie tylko podczas kolacji wigilijnej, ale także jako przekąska imprezowa np. podczas Sylwestra. Często takie paszteciki szykuję całkowicie bez okazji i zostają zjedzone zaraz po upieczeniu, tak je lubimy. 😉 Jeśli jednak zdarzy się tak, że kilka pasztecików zostanie, to pakuję je mężowi w pudełeczko, do pracy. Gorąco polecam i zapraszam do wypróbowania mojego sprawdzonego przepisu na paszteciki z kapustą kiszoną i grzybami.

Składniki na paszteciki z kapustą i grzybami:
500 g mąki pszennej
25 g świeżych drożdży
2 jajka (1 do ciasta + 1 jajko do posmarowania pasztecików)
250 ml mleka
2 łyżki oleju
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
farsz
500 g kapusty kiszonej (waga po odsączeniu)
50 g suszonych grzybów
1 szklanka gorącej wody
1 duża cebula
1 łyżeczka kminku
2 liście laurowe
3 ziarenka ziela angielskiego
1 łyżka masła – do smażenia
sól i świeżo zmielony pieprz do smaku
do dekoracji: sezam lub mak

szklanka o pojemności 250 ml

paszteciki-z-kapusta-i-grzybami-1
paszteciki wigilijne

Przygotowanie:
1. Suszone grzyby przełożyć do garnka i zalać zimną wodą, tak aby były całkowicie przykryte. Grzyby zostawić do namoczenia najlepiej na całą noc. Następnego dnia grzyby gotować (w tej samej wodzie. w której były moczone) przez 20 minut. Grzyby odcedzić i pokroić w drobną kosteczkę.
2. Kapustę kiszoną odcisnąć z zalewy i pokroić na mniejsze kawałki. Kapustę przełożyć go garnka i wlać 1 szklankę gorącej wody. Dodać dwa liście laurowe oraz trzy ziarenka ziela angielskiego. Kapustę gotować do miękkości przez około 25-30 minut. Po ugotowaniu kapustę odcedzić i wyrzucić niepotrzebne już liście laurowe oraz ziarenka ziela angielskiego.
3. Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. Na patelni roztopić łyżkę masła i zeszklić cebulę. Dodać pokrojone grzyby i przemieszać. Całość podsmażać przez 2-3 minuty.
4. Zawartość patelni połączyć z kapustą i dokładnie wymieszać. Dodać łyżeczkę kminku oraz pół łyżeczki pieprzu. Gotowy farsz odstawić na bok.
5. Drożdże pokruszyć do miseczki i zalać około 125 ml ciepłego mleka. Dodać 1 łyżeczkę cukru oraz 1 łyżkę mąki. Całość dokładnie wymieszać. Zaczyn przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 10 minut. W tym czasie drożdże zaczną pracować i podwoją swoją objętość.
6. Do miski przesiać mąkę, dodać łyżeczkę soli i wymieszać. Wbić jedno jajko, wlać rozpuszczone drożdże i pozostałe 125 ml letniego mleka. Na koniec dodać dwie łyżki oleju. Całość wymieszać najpierw łyżką, do połączenia się składników, a następnie ciasto wyrabiać ręką przez około 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto drożdżowe przykryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu na około 60 minut, aż podwoi swoją objętość.
7. Wyrośnięte ciasto przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i chwilę zagniatać. Ciasto drożdżowe podzielić na cztery części i każdą z nich rozwałkować na prostokąt. Na środku każdego placka, wzdłuż dłuższego boku nałożyć porcję farszu. Następnie krótsze brzegi ciasta zawinąć do środka. Tak samo postąpić z jedną częścią dłuższego boku, otrzymując w ten sposób roladę. Rulonik posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać sezamem, a następnie pokroić na kawałki o grubości około 3-4 cm.
8. Paszteciki ułożyć na blaszy, wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując przy tym odstępy, ponieważ podczas pieczenia urosną. Paszteciki wstawić do rozgrzanego piekarnika do 180 stopni funkcja góra-dół, bez termoobiegu. Paszteciki z kapustą i grzybami piec przez około 20 minut, do zarumienienia. Po upieczeniu paszteciki studzić na kratce. Paszteciki z kapustą i grzybami najlepiej smakują w towarzystwie barszczu czerwonego. Smacznego!

paszteciki z kapustą kiszoną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *