Placek po węgiersku
Dziś u nas na obiad był pyszny placek po węgiersku. Placek po węgiersku to placek ziemniaczany w towarzystwie gulaszu z dużą ilością mięsa oraz warzyw takich jak marchewka, papryka, cebula oraz pieczarki. Placek po węgiersku to bez wątpienia treściwy posiłek, idealny na jesienny obiad. Osobiście uwielbiam to danie i staram się często je przyrządzać. Zawsze dzielę sobie pracę, ponieważ placek po węgiersku to dość czasochłonne danie. I tak jednego dnia przygotowuję większą porcję gulaszu i podaję go z kaszą gryczaną, a następnego dnia smażę placki ziemniaczane i podaję je z odgrzewanym gulaszem. Według mnie odgrzewany gulasz smakuje jeszcze lepiej, a z plackiem ziemniaczanym to już w ogóle pycha! Polecam bardzo mój sprawdzony przepis na najlepszego placka po węgiersku.
Składniki na placek po węgiersku:
Placki ziemniaczane (2 porcje)
1 kg ziemniaków
1 mała cebula
2 ząbki czosnku
1 jajko
2-3 łyżki mąki pszennej
1/2 łyżeczki soli
pieprz do smaku
olej rzepakowy do smażenia
do podania: porcja gulaszu, kwaśna śmietana 18% i natka pietruszki
Gulasz
1 kg mięsa wieprzowego (u mnie łopatka)
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
1 papryka
2 marchewki
200 g pieczarek
2 pomidory malinowe
3 liście laurowe
5 ziarenek ziela angielskiego
1 łyżka słodkiej papryki
1/2 łyżeczki ostrej papryki
1 łyżeczka majeranku
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka mąki pszennej (do zagęszczenia)
około 1 litr bulionu
sól, pieprz – do smaku
Przygotowanie:
Placki ziemniaczane
1. Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Pozostawić je na 5 minut, a następnie odcisnąć w dłoniach nadmiar soku.
2. Cebulę i czosnek obrać. Cebulę zetrzeć na tarce, a czosnek przecisnąć przez praskę, dodać do masy ziemniaczanej.
3. Do ziemniaków wbić jedno jajko. Dodać pół łyżeczki soli, dwie szczypty pieprzu oraz 2-3 łyżki mąki pszennej i całość dokładnie wymieszać.
4. Rozgrzać patelnię o średnicy 20-22 cm i wlać dwie łyżki oleju. Wyłożyć połowę masy ziemniaczanej i równomiernie ją rozprowadzić po powierzchni patelni. Placek ziemniaczany smażyć przez 4-5 minut na złoty kolor, a następnie przewrócić na drugą stronę. Wlać kolejne dwie łyżki oleju i powtórzyć smażenie około 3-4 minuty.
5. Placek zdjąć na talerz. Tępą stroną noża zrobić 'nacięcie’ przez środek, dzięki temu placek nam się nie złamie. Na placek ziemniaczany nałożyć porcję gorącego gulaszu. Placek złożyć na pół. Na wierzchu zrobić kleksa ze śmietany i posypać natką pietruszki. Smacznego!
Gulasz
1. Mięso dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. Następnie pokroić w średniej wielkości kostkę.
2. Cebulę i czosnek obrać z łupin, drobno posiekać.
3. Na dużej patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, wrzucić cebulę i czosnek. Smażyć, aż cebula się zeszkli. Następnie zwiększyć moc palnika, dołożyć mięso i obsmażyć je z każdej strony, tak aby zamknęło pory. Mięso doprawić słodką i ostrą papryką oraz solą i pieprzem do smaku, przemieszać.
4. Zawartość patelni przełożyć do dużego garnka. Na patelnię wlać bulion, przemieszać i zagotować. Następnie bulion wlać go garnka (dzięki temu wydobędziemy więcej smaku). Dodać liście laurowe i ziele angielskie. Pomidory malinowe obrać ze skórki, pokroić w kostkę i wrzucić do garnka.
5. Pieczarki umyć i pokroić w plasterki. Podsmażać, aż odparuje nadmiar wody. Pieczarki dołożyć do garnka z mięsem. Garnek przykryć pokrywą (zostawić ją lekko uchyloną) i postawić na gazie, wybrać średni płomień. Zawartość garnka gotować około 60 minut.
6. Marchewkę obrać i pokroić w kostkę. Paprykę umyć, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Po upływie godziny, warzywa dołożyć do garnka. Całość gotować jeszcze przez około 20 minut.
7. Dodać 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 łyżki sosu sojowego oraz łyżeczkę majeranku. Gulasz spróbować, w razie konieczności doprawić jeszcze pieprzem do smaku. Na koniec gulasz zagęścić mąką pszenną. Do szklanki wlać wody do 1/4 wysokości, dodać łyżkę mąki. Mieszać, aż mąka się rozpuści, dolać odrobinę gulaszu i przelać całość do garnka. Gulasz zagotować i gotować jeszcze dosłownie 3 minuty.