ogórki krokodylki (w chilli)
przetwory

Ogórki krokodylki (w chilli)

Sezon na ogórki w pełni, więc czas uzupełnić spiżarnię domowymi przetworami, tak aby móc się cieszyć ich smakiem zimą! Ogórki krokodylki (w chilli) to zdecydowanie nasz faworyt wśród ogórkowych przetworów. Krokodylki to marynowane, pikantne ogórki z chilli. Są chrupiące, charakteryzują się lekko ostrym, wyrazistym smakiem. Ogórki w chilli stanowią świetny dodatek do obiadu, są idealne na kanapkę, a także sprawdzą się jako przekąska na przyjęcie. Mężczyźni je uwielbiają, świetnym przykładem jest mój mąż. Krokodylki to jego ulubione ogórkowe przetwory, dlatego zawsze robię ich najwięcej. Polecam wypróbować mój sprawdzony przepis na ogórki krokodylki (w chilli). Może to będzie Twój numer 1 wśród ogórkowych przetworów? 😉

Składniki na ogórki krokodylki (w chilli):
2 kg ogórków
1 główka czosnku
1 łyżka soli
2 płaskie łyżki chilli
3 szklanki wody
1 i 1/2 szklanki octu
1/2 szklanki oleju rzepakowego
1 szklanka cukru

szklanka o pojemności 250 ml

ogórki z chilli
ogórki chilli

Przygotowanie:
1. Podane składniki wystarczą na 6 słoików o pojemności 500 ml każdy. Słoiki umyć, wyparzyć, a następnie osuszyć.
2. Do przygotowania tych przetworów najlepsze będą świeżutkie ogórki, zerwane tego samego dnia. Ogórki powinny być jędrne, a ich końcówki twarde. Należy unikać przerośniętych ogórków, które mają duże pestki, takie nie będą ani chrupiące, ani smaczne.
3. Ogórki dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. Następnie każdy ogórek pokroić na ćwiartki. Czosnek obrać i pokroić w plasterki.
4. Do każdego słoika dodać po kilka plasterków czosnku. Następnie słoik przechylić na bok i dość ciasno poukładać pokrojone ogórki, zostawiając około 1 cm przestrzeni przed rantem.
5. Przygotować zalewę. Do garnka wlać trzy szklanki wody oraz pół szklanki oleju. Wsypać jedną szklankę cukru. Dodać łyżkę soli oraz dwie łyżki przyprawy chilli. Garnek postawić na gazie na wolnym ogniu i gotować do momentu, aż cukier się rozpuści. Wlać 1 i 1/2 szklanki octu spirytusowego 10% i ponownie zagotować zalewę. Jeszcze ciepłą zalewą napełniać słoiki z ogórkami. Zalewy wlewać tyle, aby całkowicie przykryć ogórki, ale pozostawiając przy tym około 1 cm wolnej przestrzeni od rantu. Słoiki mocno zakręcić.
6. Przetwory pasteryzować na mokro. Do szerokiego garnka, na dno położyć ściereczkę, a następnie ułożyć słoiki, tak aby się nie stykały. Do garnka wlać wody do 1/2 wysokości słoika. Garnek postawić na gazie na średnim palniku i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć płomień i słoiki pasteryzować przez około 10 minut. Po pasteryzacji słoiki położyć na blacie kuchennym Zazwyczaj przetwory zostawiam jeszcze przez dzień na obserwacji, sprawdzam czy wszystkie zaciągnęły i dopiero je wynoszę do piwnicy.
Przetwory można pasteryzować rownież na sucho w piekarniku. Słoiki wstawić do piekarnika, tak aby się ze sobą nie stykały. Na zakrętki położyć bawełnianą ściereczkę, aby się nie rozszczelniły. Ustawić 110 stopni i przetwory pasteryzować przez 15 minut. Czas liczyć od momentu nagrzania piekarnika.
Smacznego!

ogórki krokodylki
ogórki krokodylki 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *