ogórki w curry 5
przetwory

Ogórki w curry

Sezon ogórkowy uważam za rozpoczęty, zerwałam już pierwsze ogóreczki ze swojego ogródka i zrobiłam kilka słoików ogórków w curry. Ogórki w curry to świetny pomysł na pyszne przetwory z ogórków. Można je zajadać jako dodatek do obiadu lub na kanapce. Ogórki w curry są chrupiące, słodko-kwaśne, a ja uwielbiam takie smaki. Ogórki w curry to jedne z naszych ulubionych przetworów, co roku przygotowuję kilka słoików tych ogóreczków i zimową porą cieszymy się ich smakiem. Polecam wypróbować mój sprawdzony przepis na ogórki w curry.

Składniki na ogórki w curry:
2,5 kg ogórków gruntowych
4 szklanki wody
1,5 szklanki cukru
1,5 szklanki octu spirytusowego 10%
1 łyżka soli kamiennej niejodowanej (do przetworów)
3 łyżki przyprawy curry
4 łyżeczki gorczycy
24 ziarenka pieprzu
8 ziarenek ziela angielskiego
8 liści laurowych

szklanka o pojemności 250 ml

ogórki curry 1
ogórki w curry 2

Przygotowanie:
1. Podane składniki wystarczą na 8 słoików o pojemności 500 ml każdy.
2. Do przygotowania tych przetworów najlepsze będą świeżutkie ogórki, zerwane tego samego dnia. Ogórki powinny być jędrne, a ich końcówki twarde. Należy unikać przerośniętych ogórków, które mają duże pestki, takie nie będą ani chrupiące, ani smaczne.
3. Ogórki dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Następnie każdy kroimy wzdłuż na cztery części. Do wyparzonych i wysuszonych słoików wsypujemy po pół łyżeczki gorczycy. Do każdego słoiczka dajemy po jednym liściu laurowym i ziarenku ziela angielskiego oraz po trzy ziarenka pieprzu. Każdy słoik przechylamy na bok i dość ciasno wkładamy pokrojone ogórki, zostawiając około 1 cm przed rantem.
4. Przygotowujemy zalewę. Do garnka wlewamy cztery szklanki wody, wsypujemy 1,5 szklanki cukru i dodajemy łyżkę soli oraz trzy łyżki przyprawy curry. Garnek stawiamy na wolnym ogniu i gotujemy do momentu, aż cukier się rozpuści. Dolewamy 1,5 szklanki octu i ponownie zagotowujemy zalewę. Tak przygotowaną zalewą napełniamy nasze słoiki z ogórkami, zostawiając 1 cm przestrzeni.
5. Słoiki pasteryzujemy na mokro. Do szerokiego garnka, na dno kładziemy ściereczkę, a następnie układamy słoiki, tak aby się nie stykały. Do garnka wlewamy wody do 1/2 wysokości słoika. Garnek stawiamy na średnim palniku i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy płomień i słoiki pasteryzujemy przez około 7 minut. Zazwyczaj przetwory zostawiam jeszcze przez dzień na obserwacji, sprawdzam czy wszystkie zaciągnęły i dopiero je wynoszę do piwnicy. Smacznego!

ogórki w curry 4


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *