Domowe bułki z przedziałkiem
Naszła mnie ogromna ochota na świeżą bułeczkę z dżemem, a w lodówce miałam opakowanie świeżych drożdży więc postanowiłam, że upiekę domowe bułki pszenne z przedziałkiem. Mój mąż jest z okolic Poznania i tam na takie bułki mówi się bułki poznańskie. Jak zwał tak zwał, ważne, że są po prostu pyszne, mięciutkie i w dodatku własnej roboty. Może też się skusicie i zaskoczycie swoich bliskich domowym pieczywem? Albo skorzystacie z tego przepisu, gdy zapomnicie o niehandlowej niedzieli?
Składniki na domowe bułki z przedziałkiem:
500 g mąki pszennej + 2 łyżki
20 g drożdży
125 ml mleka
125 ml wody
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1 jajko
2 łyżki masła
Przygotowanie:
1. W pierwszej kolejności przygotowujemy rozczyn z drożdży. W garnuszku podgrzewamy mleko, do letniego mleka dodajemy pokruszone drożdże. Całość mieszamy, do momentu, aż drożdże się rozpuszczą. Dodajemy łyżeczkę cukru i 2 łyżki mąki, mieszamy. Tak przygotowany rozczyn zostawiamy w ciepłym miejscu na 30 minut, tak żeby drożdże zaczęły pracować.
2. Masło i wodę podgrzewamy w rondelku, aż masło się rozpuści. W międzyczasie do miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól i wbijamy jajko. Wlewamy roztopione masło, całość mieszamy łyżką. Następnie dodajemy przygotowany rozczyn. Zawartość miski wyrabiamy przy pomocy miksera lub rękoma do uzyskania jednolitej, elastycznej konsystencji. Tak przygotowane ciasto podsypujemy mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do momentu, aż ciasto podwoi swoją objętość (około 1,5 godz.).
3. Po upływie tego czasu z ciasta formujemy bułeczki. Z tej porcji wyszło mi 8 średnich bułeczek, ale możecie ciasto podzielić również na 12 mniejszych kuleczek. Układamy je na blaszy wyłożonej papierem do pieczenia, podsypujemy mąką i przykrywamy ściereczką. Zostawiamy je na 30 minut aby ponownie urosły. Po upływie tego czasu na środku każdej bułki robimy charakterystyczne nacięcie ostrym nożem. Blachę z pieczywem wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez około 20 minut (góra-dół, bez termoobiegu). Po upieczeniu bułeczki studzimy na kratce, a po ostudzeniu zajadamy z ulubionymi dodatkami. 😉 Smacznego!
komentarzy 9
An etka
Jesteś szczęściarą, bo masz w lodówce świeże drożdże :). Po tym masowym wykupieniu trudno je spotkać w sklepach. Ale to nie dziwi skoro wszędzie zniknęły, to potrzeba czasu, żeby znów pojawiły się w każdym sklepie.
A bułeczki wyglądają smakowicie i, sądząc po składnikach, takie na pewno są :).
Zuza
Ale zdjęcia te nie są od tych bułeczek, z tego przepisu wcale takie nie wychodzą, chociaż je piekę i są smaczne😀😀
Agnieszka
Zdjęcia przedstawiają bułki z przedziałkiem i mi właśnie takie wychodzą. Pozdrawiam 😉
Agnieszka
Udało mi się dorwać jedno opakowanie drożdży, ale musiałam robić dwa podejścia. Rzeczywiście teraz to towar luksusowy ???? Dziękuję za opinię
Aga
Rewelacja. Przepis wykorzystam.
Bułeczki
Super zrobiłem i wnuki zajadały się z nami 😋😋😋
Magda
przepyszne bułeczki, dziękuję za świetny przepis 🥰
Zbujo
W jakim celu do pieczywa dodaje się mleko? Czy można je pominąć lub zamienić na roślinne?
Agnieszka
Mleko sprawia, że środek jest taki fajny, mięciutki. Można spróbować z mlekiem kokosowym, sojowym itp.