ogorki-kanapkowe-1
przetwory

Ogórki kanapkowe

Ogórki kanapkowe to jedne z lepszych przetworów z ogórków jakie można przygotować na zimę. Ogórki kanapkowe zrobisz w prosty i dość szybki sposób. Wystarczy pokroić ogórki w podłużne plastry, poukładać je dość ciasno w słoikach i zalać wcześniej przygotowaną zalewą. Jak nazwa wskazuje ogórki kanapkowe są idealne na kanapkę, osobiście uwielbiam pajdę chleba ze smalcem i właśnie takim ogórkiem. 😉 Jednak można je również zajadać jako dodatek do obiadu. Ogórki kanapkowe są chrupiące i bardzo smaczne. To moje zeszło roczne odkrycie, wówczas zrobiłam na próbę dosłownie 4 słoiki, a w tym roku planuję zrobić ich dużo, dużo więcej, ponieważ bardzo nam zasmakowały. Polecam i gorąco zachęcam do wypróbowania poniższego przepisu na najlepsze ogórki kanapkowe.

Składniki na ogórki kanapkowe:
2,5 kg ogórków
3 szklanki wody
2 szklanki octu
2 szklanki cukru
16 ziarenek ziela angielskiego
4 łyżeczki gorczycy
2 łyżki ziaren pieprzu czarnego
1 i 1/2 łyżki soli
2 łyżki kurkumy

szklanka o pojemności 250 ml

ogórki kanapkowe

Przygotowanie:
1. Podane składniki wystarczą na 8 słoików o pojemności 600 ml każdy. Słoiki i zakrętki dokładnie umyć, a następnie wyparzyć wrzątkiem i osuszyć.
2. Ogórki dokładnie umyć, nie obierać, odciąć im oba końce, ale tylko troszkę. Następnie ogórki pokroić w podłużne plastry.
3. Do czystych i wyparzonych słoików włożyć po 2 ziarenka ziela angielskiego, pół łyżeczki gorczycy oraz kilka ziarenek pieprzu. Następnie dość ciasno poukładać pokrojone w paski ogórki.
4. Przygotować zalewę. Do garnka wlać 3 szklanki wody, wsypać 2 szklanki cukru, dodać 2 łyżki kurkumy oraz 1 i 1/2 łyżki soli. Zagotować wodę, mieszać, aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie wlać 2 szklanki octu spirytusowego 10% i ponownie doprowadzić zalewę do wrzenia. Następnie zmniejszyć moc palnika i zalewę gotować pod przykryciem przez 2-3 minuty.
5. Gorącą zalewę przenieść do wcześniej przygotowanych słoików. Zalewy wlewać tyle, aby całkowicie przykryć ogórki, ale pozostawiając przy tym około 1 cm wolnej przestrzeni od rantu. Słoiki mocno zakręcić.
6. Przetwory pasteryzować na mokro. Do szerokiego garnka, na dno położyć ściereczkę, a następnie ułożyć słoiki, tak aby się nie stykały. Do garnka wlać wody do 1/2 wysokości słoika. Garnek postawić na gazie na średnim palniku i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć płomień i słoiki pasteryzować przez około 10 minut. Po pasteryzacji słoiki położyć na blacie kuchennym Zazwyczaj przetwory zostawiam jeszcze przez dzień na obserwacji, sprawdzam czy wszystkie zaciągnęły i dopiero je wynoszę do piwnicy. Smacznego!

ogórki kanapkowe 2
ogórki kanapkowe 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *