dżem z truskawek 4
przetwory

Dżem truskawkowy

Z takiej racji, że truskawek w tym roku mamy pod dostatek robię domowy dżem truskawkowy. Do przygotowania domowego dżemu nie używamy substancji żelujących. Do jego wykonania wystarczą tylko dwa główne składniki: truskawki oraz cukier. Truskawki gotuję w całości przez kilka dni. Zazwyczaj są to trzy dni po godzinie dziennie. W trakcie gotowania owoce puszczą soki i woda odparuje, a dżem zrobi się gęsty i trochę ściemnieje. Dżem truskawkowy to obowiązkowa pozycja w mojej spiżarni. Co roku robię kilkanaście słoiczków, tak aby zimową porą móc się cieszyć pysznym, domowym dżemem. Wykorzystuje go później do wypieków i nie muszę kupować tych pseudo dżemów, od których półki w sklepach, aż się uginają. Dżem truskawkowy wykorzystuję również jako dodatek do naleśników lub gofrów. Zapraszam po mój sprawdzony przepis na najlepszy, domowy dżem z truskawek.

Składniki na dżem truskawkowy:
2 kg truskawek
500 g cukru
sok z połowy cytryny lub limonki

dżem truskawkowy 1
dżem truskawkowy 2
dżem truskawkowy 3

Przygotowanie:
1. Truskawki dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i zdejmujemy im szypułki. Owoce przekładamy do dużego, szerokiego garnka z grubym dnem. Dodajemy 500 g cukru oraz wyciskamy sok z połowy cytryny lub limonki. Garnek z truskawkami stawiamy na gazie o średniej mocy palnika. Owoców nie przykrywamy. Po chwili truskawki puszczą soki i zaczną się gotować, wówczas zmniejszamy moc palnika. Owoce gotujemy przez godzinę, od czasu do czasu mieszamy je drewnianą łyżką. Jeśli na powierzchni zbierze się pianka to usuwamy ją drewnianą łyżką.
2. Drugiego dnia truskawki znowu stawiamy na gazie i gotujemy je przez godzinę. Mieszamy drewnianą łyżką, ale już częściej, ponieważ dżem będzie gęstniał i może nam chlapać. Trzeciego dnia możemy dokończyć gotowanie dżemu truskawkowego. Garnek z owocami gotuję łącznie przez 3 godziny po godzinie na dzień. Jeśli Twój dżem z truskawek nie ma odpowiedniej dla Ciebie konsystencji możesz trochę wydłużyć czas gotowania owoców, ale zazwyczaj te 3 godziny wystarczą.
3. Słoiki oraz zakrętki wcześniej wyparzamy. Gotujący się dżem nakładamy chochelką do słoików i od razu zakręcamy. Pamiętajmy aby dżemu nie nalewać do pełna, zostawmy około 1 cm przestrzeni. Ranty słoika muszą być czyste i suche. Podane składniki wystarczą na 4 słoiki o pojemności 350 ml. Słoiki z dżemem truskawkowym pasteryzujemy na mokro przez 15-20 minut. Wybieramy szeroki garnek, na dno kładziemy ściereczki i stawiamy słoiki, zalewamy gorącą wodą do 1/2 wysokości słoika i gotujemy.
4. Jak sprawdzić czy dżem jest już gotowy? Wystarczy na talerzyk nałożyć odrobinę dżemu z truskawek i taki talerzyk wstawić do lodówki na kilka minut. Jeśli dżem zastygnie, a na jego powierzchni utworzy się skórka – dżem jest gotowy.
Smacznego!

dżem z truskawek 1
dżem z truskawek 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *